Czym się kierować przy wyborze modułów fotowoltaicznych?

W dobie pogłębiającego się kryzysu energetycznego, który ogarnął już całą Europę, śmiało można powiedzieć, że instalacja fotowoltaiki opłaca się coraz bardziej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że to właściwy wybór paneli słonecznych decyduje o tym, czy energia elektryczna dla domu w miastach takich jak Łódź będzie pozyskiwana w sposób optymalny i wydajny. Na co zwrócić uwagę przy wyborze paneli fotowoltaicznych?

Tolerancja mocy i moc szczytowa

Aby ocenić jakość wykonania instalacji fotowoltaicznej, należy określić jej moc szczytową. Jest to termin, który oznacza moc elektryczną, jaką instalacja fotowoltaiczna jest w stanie uzyskać w warunkach testowych, które bliskie są optymalnym.

Nie bez znaczenia jest także tolerancja mocy. Określa ona, jak duże mogą być różnice pomiędzy nominalną a rzeczywistą mocą konkretnych paneli fotowoltaicznych. Trzeba pamiętać o tym, że materiały wykorzystywane do produkcji paneli słonecznych nigdy nie są jednorodne i odchyły od ich przewidywanych właściwości są jak najbardziej możliwe. W przypadku, kiedy tolerancja mocy danego modelu jest dodatnia, inwestor zyskuje gwarancję producenta, że rzeczywista moc szczytowa nie będzie niższa od określonej mocy nominalnej.

Sposób montażu

Przy wyborze paneli fotowoltaicznych trzeba zwrócić uwagę nie tylko na ich właściwości, ale także sposób instalacji. Powinien być on uzależniony od konstrukcji i położenia dachu, wymaganej mocy wyjściowej oraz możliwości finansowych klienta. Co ciekawe, na rynku dostępne są zestawy umożliwiające samodzielny montaż paneli, jednak o wiele pewniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firm takich jak np. Passive Instal, która korzysta z usług sprawdzonych monterów posiadających niezbędną wiedzę i doświadczenie w tym zakresie.

Gwarancja paneli słonecznych

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ogromna część dostępnych na rynku paneli fotowoltaicznych została wyprodukowana w Chinach. Dlatego też osoby zdecydowane na wybór konkretnych modułów powinny zainteresować się ich gwarancją. Bardzo ważne jest, by była ona respektowana na terenie Polski. Gwarancja zapobiega ponoszeniu przez inwestora dodatkowych kosztów, jeśli wystąpiły nieoczekiwane problemy z prawidłowym działaniem systemu fotowoltaicznego.

Rodzaje paneli słonecznych

Panele fotowoltaiczne, które wykorzystuje się przy budowie domowych instalacji, zbudowane są z ogniw krzemowych. Mogą one posiadać strukturę polikrystaliczną bądź monokrystaliczną. Ten drugi typ ogniw charakteryzuje się nieco wyższą ceną, jednak jego sprawność określana jest na poziomie 18-22%. Ogniwa monokrystaliczne są ponadto bardzo trwałe. Ogniwa polikrystaliczne z kolei kosztują nieco mniej, jednak charakteryzują się nieco niższą sprawnością – na poziomie 14-18%. Niemniej jednak, ogniwa te są w stanie pozyskać więcej energii pochodzącej z promieniowania rozproszonego, toteż również są opłacalnym rozwiązaniem.

Najniższą sprawnością i jednocześnie najniższą ceną charakteryzują się ogniwa wykonane z krzemu amorficznego. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ich początkowo wysoka sprawność początkowa szybko spada w warunkach eksploatacyjnych.

Jeżeli interesują Cię panele fotowoltaiczne łódź postaw na sprawdzoną firmę z wieloletnim doświadczeniem, która zapewni Ci fachowe doradztwo na każdym etapie Twojej inwestycji i pomoże wybrać panele fotowoltaiczne które będą najbardziej dostosowane do Twoich potrzeb.