Spotkanie ekspertów w Świętochłowicach: „Górny Śląsk po 1922 r. Dwie drogi rozwoju” na konferencji naukowej

Przez dwa dni, od 18 do 19 października 2023 roku, w Muzeum Powstań Śląskich zlokalizowanym przy ulicy Wiktora Polaka 1 w Świętochłowicach, spotykali się naukowcy na konferencji poświęconej tematowi „Górny Śląsk po 1922 r. Dwie drogi rozwoju”.

Gospodarzami tego wydarzenia naukowego są cztery instytucje: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen, zwane także Oberschlesisches Landesmuseum, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego również z siedzibą w Katowicach.

Konflikt polsko-niemiecki o przynależność państwową Górnego Śląska, trwający wiele lat, zakończył się w 1922 roku. Decyzję o podziale spornego regionu między Polskę a Niemcy podjęła Rada Ambasadorów w październiku 1921 roku. Od tego czasu i aż do wybuchu II wojny światowej, dwie części Górnego Śląska istniały w ramach dwóch odrębnych państw, a co za tym idzie, w różnych systemach ustrojowych, politycznych i ekonomicznych. To rozstrzygnięcie jednak nie zakończyło rywalizacji między Polską a Niemcami, która toczyła się na wielu płaszczyznach przez cały okres międzywojenny.

Celem konferencji naukowej, do której dołączą zarówno niemieccy jak i polscy historycy, jest analiza i porównanie sytuacji oraz ścieżek rozwoju obu części podzielonego regionu.