"Pisanki górnośląskie zdobią Muzeum Górnośląskie w Bytomiu: unikalna wystawa trwa od 17 marca do końca kwietnia"

Od nadchodzącej niedzieli, daty 17 marca, aż do ostatniego dnia kwietnia, w bytomskim Muzeum Górnośląskim zagości niezwykła ekspozycja pisanek. Autorami tych niepowtarzalnych dzieł są kroszonkarze z wielu miast z terenu całego województwa. Cztery różnorodne techniki posłużyły do przyozdobienia pisanek.

Kroszonki, zwane inaczej pisankami, typowymi dla regionu Górnego Śląska, ponownie można podziwiać na wystawie w muzeum w Bytomiu. Są to tradycyjnie malowane pisanki jednobarwne, na których specjalnym instrumentem wyrzuca się wzory na koloryzowanej skorupce jajka. Ekspozycja prezentuje blisko dwieście pisanek. Do ozdabiania używane są zarówno jajka kurze, jak i gęsie.

Potrzebne jest podkreślenie, że wśród artystów znalazło się jedenastu debiutantów, prezentujących wysoki poziom umiejętności. Dwie osoby z tej grupy zostały laureatami, zajmując pierwsze miejsca. Prace były zgłaszane w czterech kategoriach. Pierwszą z nich jest technika rytownicza, polegająca na drapaniu jajek. Druga to malowanie za pomocą wosku oraz inne techniki tradycyjne. W Bytomiu najpopularniejszą techniką jest oklejanie sitowiem, ale nie brakuje również wytrawiania kwasem. Czwarta kategoria to techniki nowatorskie – opowiada Anna Grabińska-Szczęśniak, szefowa działu etnografii w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.