Na Śląsku pojawiła się nowa atrakcja turystyczna

W środę 18 stycznia po raz pierwszy udostępniono zwiedzającym urzekający zamek w Grodźcu Śląskim, którego właścicielem jest przedsiębiorca Michał Brożek. Będzie to dodatkowa perełka na liście beskidzkich atrakcji, którą warto zobaczyć w czasie wolnym od pracy. Mieliśmy okazję wejść do środka i obejrzeć zabytki, które zostaną zaprezentowane turystom.

Pałacem, którego właścicielem jest Michał Brożek z Ustronianki, zarządza Fundacja Ustronianka z Ustronia. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa śląskiego na lata 2014-2020 zapewniono środki na renowację zabytku, który jest jednym z najatrakcyjniejszych na Śląsku Cieszyńskim i jest wysoko ceniony za wkład w dziedzictwo kulturowe regionu.

Nie był już budowlą jednopoziomową, lecz stał się nagle gmachem dwukondygnacyjnym, co sugerują identyczne kamienne budynki, renesansowe cegły oraz dendrochronologia belek maczugowych zaobserwowanych na wysokości drugiego piętra. Być może na zakończenie budowy wskazują kafle piecowe z herbem księżnej Katarzyny z Legnicy, która 28 grudnia 1563 roku poślubiła Fryderyka Kazimierza z Frysztatu, księcia cieszyńskiego z 1560 roku pana na Frysztacie i Skoczowie. Obecność tych kafli sugeruje, że zamek mógł być wykończony wewnątrz w latach 60-tych XVI wieku, gdyż piece zostały dodane już po zakończeniu inwestycji.