Miasta na Górnym Śląsku – które z nich warto zwiedzić?

miasta na Górnym Śląsku

Miasta na Górnym Śląsku – gdzie warto wybrać się na wycieczkę?

Miasta na Górnym Śląsku – wszyscy znamy przynajmniej kilka z nich, lecz czy wiemy, jakie atrakcje skrywają przed nami? Jeśli chcecie wybrać się na wycieczkę po województwie śląskim, to mamy dla was kilka propozycji. Poniżej omawiamy najciekawsze miasta tego regionu i atrakcje, które warto zwiedzić.

Katowice – stolica województwa śląskiego

katowice zwiedzanie

Pozwólmy sobie na małą podróż w czasie i zawędrujmy do Nikiszowca. Jest to zabytkowa dzielnica Katowic, w której wydaje się, że czas stanął. Po krótkiej wizycie uda nam się lepiej zrozumieć, jak dawniej żyły rodziny górników, utrzymujące się z wydobycia węgla. W tej dzielnicy znajduje się także rynek, w którym możemy odpocząć choć na chwilę. Dobrze nam zrobi zamówienie kawy w Cafe Bryj.

Katowice – czego możemy oczekiwać od tego miasta na Górnym Śląsku?

Czy wiecie, jaki jest największy park w Europie zaraz po dublińskim Phoenix? Jest to oczywiście Park Śląski w Katowicach. Takiego wielkiego parku nie mają żadne inne miasta na Górnym Śląsku ani w całym kraju. Na jego terenie możemy zwiedzić wiele ciekawych rzeczy, w tym ZOO, Stadion Śląsk, Śląskie Wesołe Miasteczko, Park Etnograficzny czy zapierające dech w piersiach Planetarium.

Osobom, które nie wyobrażają sobie wycieczki bez wizyty w muzeum, proponujemy Muzeum Śląskie. Nie jest to kolejne nudne muzeum, w którym jedyne na co możemy liczyć to chodzenie w kółko i gapienie się na statyczny eksponaty. Muzeum to ma nam do zaoferowania wystawy interaktywne, które pozwolą nam przeżyć to, o czym opowiadają. Ci, którzy starają się oszczędzać, powinni wybrać się do muzeum we wtorek. Wstęp w ten dzień jest bezpłatny, a więcej informacji można otrzymać na stronie internetowej muzeum. Jak inne muzea na Górnym Śląsku, oferuje nam ono dużą dawkę wiedzy na temat historii regionu.

Dowiedzmy się czegoś o wydobyciu węgla

Jeśli zwiedzamy miasta na Górnym Śląsku po to, aby dowiedzieć się czegoś na temat węgla i jego wydobycia, to z pewnością frajdą będzie dla nas wycieczka do kopalni. Oczywiście chodzi tu o muzealne kopalnie, w których nie musimy się obawiać, że przeszkodzimy górnikom w pracy. Świetnym miejscem okazuje się kopalnia GUIDO, którą dla turystów otworzono dopiero w 2007 r.

Miasta na Górnym Śląsku kojarzą się nam najprawdopodobniej z węglem czy – mówiąc ogólnikowo – przemysłem. Szybko jednak porzucimy ten stereotyp, gdy tylko wybierzemy się do Doliny Trzech Stawów. Jest to miejsce, gdzie możemy odpocząć wśród natury i położyć się na plaży. Jeśli pochodzimy z południowej części Polski i mamy daleko nad morze, to tutaj mamy okazję zaznać trochę plażowego relaksu.

Miasta na Górnym Śląsku – Bytom

bytom co warto zwiedzić

W Bytomiu mamy okazję zwiedzić coś, co nie wszystkie miasta na Górnym Śląsku mają do zaoferowania. Chodzi o Operę Śląską, której wartość jest dwojaka. Przede wszystkim chodzi o jej praktyczne zastosowanie, które powinien docenić niejeden meloman. Choć wizyta w operze nie jest zbyt częstą formą spędzania wolnego czasu, to wiele osób twierdzi, że choć raz w życiu trzeba się do niej wybrać. No cóż… podczas wizyty do Bytomia nareszcie się pojawia okazja.

Jakie zabytki oferują nam miasta na Górnym Śląsku?

Drugą sprawą jest zabytkowość tego budynku. Wybudowano go pod koniec XIX w., a architektem był Aleksander Böhm. Niedaleko tej opery zobaczymy również IV Liceum Ogólnokształcące w Bytomiu, które również funkcjonuje w zabytkowym budynku. Bądźmy więc uważni podczas naszych wycieczek, gdyż zabytki na Górnym Śląsku przybierają różne formy.

Jak wszystkie inne miasta na Górnym Śląsku i w innych regionach Polski Bytom może pochwalić się swoim ogromnym rynkiem. Jest to dobre miejsce, aby usiąść, zjeść i napić się herbaty. Charakterystycznym miejscem bytomskiego rynku jest rzeźba lwa, którą możemy zobaczyć na samym jego środku.

Zabytkowe kościoły na Górnym Śląsku

Jeśli interesują nas budowle, które powiedzą nam co nie co o początkach Bytomia, to powinniśmy zobaczyć Kościół św. Małgorzaty. Choć wybudowano go stosunkowo niedawno, bo dopiero w połowie wieku dziewietnastego, to pierwszy kościół znajdował się tam już w wieku dwunastym.

Gliwice – miasto, które warto zobaczyć na Górnym Śląsku

gliwice zabytkiJeśli interesują nas zabytkowe kościoły, to podczas wizyty w Gliwicach powinniśmy zobaczyć Kościół Wszystkich Świętych. Jest to najstarszy kościół w tym mieście, a wybudowano go w XV w. w stylu gotyckim. Ciekawą atrakcją jest wieża widokowa, która w tym kościele się znajduje. Dzięki niej możemy obejrzeć zachwycającą panoramę miasta.

Innym zabytkowym kościołem jest katedra pw. Św. Piotra i Pawła. Mimo ich niezaprzeczalnych wartości architektonicznych, pamiętajmy jednak, że kościoły są przede wszystkim miejscami kultu i nie przeszkadzajmy wiernym podczas modlitwy. Potrzeby turystyczne powinniśmy starać się ograniczyć do obejrzenia budynku z zewnątrz.

Kolejkowo – Gliwice

Podczas wycieczki do Gliwic koniecznie musimy zobaczyć Kolejkowo. Jest to jedyna w swoim rodzaju atrakcja, która oferuje nam olbrzymią makietę, przedstawiającą różne miejsca na Śląsku. Co zrobić jeśli nie możemy zwiedzić całego Śląska naraz? Zobaczmy jego makiety i pooglądajmy z góry wioski i miasta na Górnym Śląsku.

Zabytki na Górnym Śląsku – Gliwice

Jakie zabytki na Górnym Śląsku warto zwiedzić? Na pewno ciekawym obiektem jest radiostacja gliwicka, którą wpisano na listę zabytków województwa śląskiego a także uznaną ja za pomnik historii. Zbudowano ją jeszcze w 1935 r., a budowę zleciła firma Lorenz AG z siedzibą w Berlinie.

Nie traćmy czasu i wybierzmy się na zwiedzanie Zespołu Pałacowo-parkowego Pławniowice. Jest to wielki park, otaczający przepiękny zabytkowy pałac. Sięga on końca XIX w., kiedy przebudowę pałacu zainicjował hrabia Franciszek II. Jest to zdecydowanie jedno z miejsc, które warto zobaczyć na Górnym Śląsku.

Miasta na Górnym Śląsku – Zabrze

zabrze wycieczkaPrzejdźmy się przez najdłuższą ulicę Zabrza, czyli ulicę Wolności. Wspominamy o niej, gdyż jest to nie tylko najdłuższa ulica w tym mieście, ale też jedna z najdłuższych w całym kraju. Wzdłuż tej ulicy stoją zabytkowe kamienice sprzed ok. stu lat.

Interesują was zabytkowe kopalnie na Górnym Śląsku? Jeśli tak, to dobrym pomysłem na główny punkt naszej wycieczki po Zabrzu będzie kopalnia królowa Luiza. Ze wszystkich zabytkowych kopalń na Górnym Śląsku ta jest jedną z najstarszych i największych. Trasa, po której możemy odbyć nasz spacer, wynosi aż 5 kilometrów.

Miasta na Górnym Śląsku a przemysł

Miasta na Górnym Śląsku oferują nam miejsca ściśle związane z przemysłem. Takie jest właśnie osiedle, które zostało zaprojektowane z myślą o pracownikach Huty Donnersmarck. Osiedle powstało przez kilkanaście lat, a jego budowę zaczęto w 1903 r. Jak widać zabytki na Górnym Śląsku to nie tylko zamknięte kopalnie, ale także dawne osiedla mieszkalne.

Chorzów – zwiedzanie obowiązkowe!

chorzów co warto zobaczyć

Chorzów to miasto, które warto zwiedzić na Górnym Śląsku, a jakie atrakcje przed nami skrywa? Proponujemy zwiedzić Planetarium Śląskie, które funkcjonuje już od 1955 roku. Gwarantuje ono frajdę nie tylko dla miłośników astronomii, ale tak naprawdę dla każdego, kto ma ochotę na trochę oderwania od codzienności. Dlatego właśnie, jeśli zwiedzamy miasta na Górnym Śląsku, to nie wolno zapomnieć nam o Chorzowie.

Ignacy Mościcki – miłośnik Chorzowa

Szyb „Prezydent” to coś, co definitywnie trzeba zobaczyć w Chorzowie. Jego historia sięga roku 1933, a pierwotna nazwa, jaką mu nadano, brzmiała „Wielki Jacek”. Zmieniono ją jednak na część ówczesnego prezydenta Ignacego Mościckiego, bardzo cenionego w Chorzowie. Szyb dzisiaj nie funkcjonuje, gdyż zamknięto go w 1993 roku. Dzisiaj jest on jedynie atrakcją turystyczną, tak samo wartą zwiedzenia, jak inne zabytki na Górnym Śląsku.

Skoro już o „Prezydencie” mowa, to warto pamiętać, że kopalnia, znajdująca się w tym miejscu, była jedną z ważnych kopalń węgla kamiennego. Jeśli więc zabytkowe kopalnie na Górnym Śląsku są czymś, co pokrywa się z naszymi zainteresowaniami, to nie mamy co się zastanawiać. Nie zapomnijmy, aby zarezerwować też trochę czasu na to, aby zwiedzić inne zabytkowe kopalnie na Górnym Śląsku.

Czego inne miasta na Górnym Śląsku mogą Chorzowowi pozazdrości? Na pewno niezwykłego wesołego miasteczka, które jest idealną opcją dla osób, które zastanawiają się, co zwiedzić na Górnym Śląsku z dziećmi. Oczywiście w miejscu tym znajdą coś dla siebie również dorośli, którzy również potrzebują odrobiny dobrej zabawy.

Rybnik – dlaczego jest inny niż inne miasta na Górnym Śląsku?

co warto zobaczyć w rybnikuCo warto zobaczyć w Rybniku? Na pewno ciekawą atrakcją będzie dla nas elektrownia, zwłaszcza jeśli interesuje nas przemysł Górnego Śląsku. Obok elektrowni znajdziemy jednak też zalew, który powinien spodobać się każdemu.

Rynek może nie jest najbardziej atrakcyjnym dla turystów miastem, ale za to na pewno należy do tych najbardziej uroczych. Może nie ma do zaoferowania aż takich atrakcji i zabytków jak inne miasta Górnego Śląska, ale na pewno warto tam wpaść. Chociażby po to, żeby usiąść na rynku i wypić kawę. Jeśli już jesteśmy na rybnickim rynku i zastanawiamy się, co zjeść w Rybniku, to proponujemy zamówić coś w popularnym Sphinksie.

Ruda Śląska – miasto, które warto zwiedzić w województwie śląskim

Kiedy już wybierzemy się do Rudy Śląskiej, bardzo dobrym pomysłem jest zwiedzić zespół przyrodniczo-krajobrazowy Żabie Doły. Inne miasta na Górnym Śląsku również oferują nam bardzo atrakcyjne tereny zielone, jednak w „Żabich Dołach” jest coś magicznego. Koniecznie trzeba się tam wybrać całą rodziną, gdyż jest to coś, co zdecydowanie trzeba odwiedzić na Górnym Śląsku.

Aquapark w Rudzie Śląskiej

Jeśli pogoda dopisuje, a kochamy wodę, to nie zastanawiajmy się długo i udajmy się do Aquadromu. Jest to jeden z najciekawszych aquaparków na Górnym Śląsku i powinniśmy dobrze się tam bawić przez długie godziny. Jeśli planujemy dłuższą podróż i zastanawiam się, co zwiedzić na Górnym Śląsku w weekend, to powinniśmy poświęcić przynajmniej te 2 czy 3 godziny na popluskanie się w Aquadromie.
Jeśli interesują nas zabytkowe kościoły w województwie śląskim, to powinniśmy zainteresować się Bazyliką św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP. Jest to jeden z najpiękniejszych kościołów neoromańskich w regionie.