Zabytki na Górnym Śląsku – co warto zwiedzić?

Zabytki na Górnym Śląsku

Zabytki na Górnym Śląsku

Zabytki na Górnym Śląsku są wspaniałymi obiektami, jakie warto zobaczyć podczas wycieczki. Jest ich naprawdę wiele i trudno zwiedzić je wszystkie podczas jednej wycieczki. Mimo to prezentujemy listę najciekawszych zabytków tego regionu z podziałem na poszczególne miasta na Górnym Śląsku.

Zabytki w Katowicach

zabytki w katowicachPrzy ul. Adama Mickiewicza 5 znajduje się dawny Budynek Łaźni Miejskiej w Katowicach. W drugiej połowie lat 90-tych wpisano go do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego. Historia tego budynku sięga XIX w., a jego eklektyczny wygląd jest dowodem na to, że zabytki na Górnym Śląsku są warte zobaczenia. Budynek ten na przestrzeni lat pełnił kilka różnych funkcji. W latach osiemdziesiątych mieścił się w nim salon gier, a kilkanaście lat później swoją siedzibę już miała tam spółka PZU Życie SA.

Innym ciekawym obiektem, znajdującym się w rejestrze zabytków jest Most nad Mleczną w Katowicach. Jeśli chodzi o obiekty, które warto zobaczyć na Górnym Śląsku, to most ten być może odstaje wizualnie od innych zabytków. Jeśli jednak będziemy w pobliżu, to warto zwrócić na niego uwagę.

Pałac biskupi w Katowicach i inne zabytki na Górnym Śląsku

Jakie zabytki na Górnym Śląsku należą do tych obowiązkowych, jeśli planujemy zwiedzanie Górnego Sląska w jeden dzień? Na pewno powinniśmy zobaczyć, jak wygląda Pałac Biskupi w Katowicach. Obecnie jest to gmach Kurii Metropolitalnej, przy której znajduje się imponujący ogród. Zabytki na Górnym Śląsku warto zwiedzać przez cały rok, choć ogród przy rezydencji biskupów katowickich najlepiej prezentuje się na wiosnę.

Następny katowicki zabytek to Pałac Goldsteinów, który jest śladem po naszej XIX w. historii. Pierwszymi jego właścicielami byli Abraham i Józef Goldstein, którzy do Katowic przybyli z Królestwa Polskiego. W budynku tym mieściła się między innymi Izba Przemysłowo-Handlowa. Po drugiej wojnie światowej i na Pałacu Goldsteinów odcisnął swoje piętno komunizm. Powstało tu bowiem Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej.

Jeśli interesują nas zabytki na Górnym Śląsku i jesteśmy akurat w Katowicach, to wstąpmy na ul. Wiosny Ludów 24. Znajduje się tam Ratusz w Szopienicach, który wybudowano w latach 20-tych ubiegłego wieku. Ciekawostką jest, że w budynku tym mieszkał Ludwik Zamenhof. Być może nie każdemu to nazwisko brzmi znajomo, więc już tłumaczymy. Był to twórca języka Esperanto, czyli projektu, który miał na celu umożliwić ponadnarodową komunikację w jednym wspólnym języku.

Niestety esperanto nie jest powszechnie używany, gdyż języki utworzone sztucznie nie są tak łatwo przyswajane, jak te naturalne, które wiążą się ściśle z historią i kulturą. Niemniej, osoba, która taki pomysł zainicjowała jest warta uwagi, a więc będąc w Katowicach możemy odwiedzić dom, w którym ten człowiek mieszkał. Tak oto zabytki na Górnym Śląsku mogą stać się dla nas ciekawą lekcją o świecie.

Zabytkowe ratusze na Górnym Śląsku – Katowice

Wśród polskich zabytków często napotkamy zabytkowe ratusze i województwo górnośląskie nie jest pod tym względem wyjątkiem. Proponujemy zobaczenie dawnego ratusza Gminy Bogucice, który na listę zabytków trafił w 1978 roku. Projektantem tego budynku był znany niemiecki architekt Arnold Hartmann. Nie jest to żadnym zaskoczeniem, gdyż wiele zabytków na Górnym Śląsku zaprojektowali właśnie Niemcy. Współcześnie swoją siedzibę ma tam rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Podczas zwiedzania Katowic nie zapomnijmy o wycieczce na osiedle Nikiszowiec. Różni się ono od innych zabytków na Górnym Śląsku swoją niepowtarzalną atmosferą. Zbudowano je specjalnie dla rodzin robotników, aby mieli oni bliżej do pracy. W czasach zamierzchłych praca była długa i ciężka, więc takie oszczędzenie czasu na dotarcie do pracy i powrót okazywało się niemal niezbędne. Jest to zdecydowanie coś, co warto zwiedzić na Górnym Śląsku.

Czy to już wszystkie zabytki w Katowicach, które możemy zobaczyć? Oczywiście, że nie, czeka nas jeszcze kompleks budynków Neubau. Są to domy szeregowe i wielorodzinne na terenie dzielnicy Giszowiec. Miejsce to miało kilka swoich zawirowań, m.in. w latach 70-tych zaczęto burzyć część budynków. Jeśli wciąż zastanawiamy się nad tym, co zobaczyć na Górnym Śląsku, to osiedla Neubau powinno być dla nas prawdziwą gratką.

Zabytki w Rudzie Śląskiej

zabytki na górnym śląsku – hutaCiekawe zabytki na Górnym Śląsku znajdziemy również w Rudzie Śląskiej. Chodzi przede wszystkim o hutę Pokój, która dawniej była największą hutą w Polsce. Dzisiaj pozostałością po niej jest nieużywany już wielki piec. Nie wiadomo jednak, czy nie zostanie on zburzony, bo do tej pory nie wpisano go oficjalnie na listę zabytków. Mimo to takie atrakcje na Górnym Śląskie jak ta są zdecydowanie warte zobaczenia.

Kościół Świętego Pawła Apostoła w Gliwicach to kolejne miejsce, które warto zobaczyć na Śląsków. Jego charakterystycznymi elementami są rzeźby św. Floriana i św. Barbary, którzy dzisiaj są patronami śląskich robotników. Autorstwo tych rzeźb przypisuje się rzeźbiarzowi Mathiasowi Beule, pochodzącemu z Bytomia.

Nie da się ukryć, że zabytkowe kościoły to wspaniałe atrakcje turystyczne na Górnym Śląsku, ale pamiętajmy o ich sakralnym charakterze. Nie należy więc zakłócać modlitwy i odwiedzać ich wnętrz w celach turystycznych, zwłaszcza w trakcie mszy i nabożeństw. Te zabytki w województwie śląskim mówią nam wiele o historii rejonu nie tylko pod kątem religijnym, ale też architektonicznym.

Wirtualne Zabytki Rudy Śląskiej

Czy można oglądać zabytki na Górnym Śląsku bez wychodzenia z domu? Oczywiście że tak, a żeby to było możliwe, musimy zainteresować się projektem „Wirtualne Zabytki Rudy Śląskiej”. Celem jego jest zaprezentowanie zabytkowych obiektów tego miasta w tym dziesięć zabytkowych kościołów. Dzięki takim technologiom cały świat mamy w zasięgu ręki i wcale nie musimy ruszać się z domu, aby od poznać atrakcje turystyczne w województwie śląskim.

Zabytki w Bytomiu

Jeśli interesują nas zabytki na Górnym Śląsku i akurat jesteśmy w Bytomiu, to powinniśmy zobaczyć wieżę ciśnień. Przez wiele lat, aby mieszkańcy Bytomia mogli mieć w domu wodę, potrzebny był sposób jej rozprowadzania. Do tego właśnie celu powstała wieża ciśnień, którą postawiono w 1897 r. Jest to zdecydowanie coś, co warto zobaczyć na Górnym Śląsku, jeśli interesujemy się miejską infrastrukturą. Może i takie wieże ciśnień, to nie są najbardziej typowe atrakcje na Górnym Śląsku, ale mogą wiele mówić o historii miasta.

Zabytki na Górnym Śląsku – co zobaczymy w Bytomiu?

Innym zabytkowym budynkiem w Bytomiu jest remiza strażacka z 1911 roku. Obecnie budynek remizy należy do prywatnego właściciela i nie ma nic wspólnego ze strażą pożarną. Ze względu na to, że jest to prywatny budynek, to nie mamy możliwości zwiedzania jej środka, ale  nadal warto zobaczyć jej fasady. Niestety nie wszystkie zabytki na Górnym Śląsku są dzisiaj otwartymi atrakcjami turystycznymi, ale czy muszą takimi być? Bez względu na to, czy przy budynku znajduje się kasa biletowa, czy nie, zabytkowa remiza strażacka w Bytomiu wciąż pozostaje czymś, co warto zobaczyć w województwie śląskim.

Zabytkowe kamienice na Górnym Śląsku – Bytom

kamienice na górnym śląskuJeśli wciąż nie wiesz, co warto zwiedzić na Górnym Śląsku, to odpowiedź brzmi: zabytkowe kamienice. Znaleźć je można w praktycznie każdym śląskim mieście, w tym oczywiście w Bytomiu. Jedną z nich jest dom staromiejski, datowany na XVIII w. Tak jak inne zabytki na Górnym Śląsku, znajduje się on w rejestrze zabytków nieruchomych.

Innym obiektem, któremu warto się przyjrzeć jest kamienica przy ulicy Dworcowej 22. Zabytkowe kamienice w Bytomiu cieszą się swoimi walorami wizualnymi i atmosferą dawnych czasów. Cechami charakterystycznymi tego budynku są rzeźby, z czego jedna przypomina greckiego Hermesa. Trzeba przyznać, że zabytki na Górnym Śląsku nie są czymś, co kojarzyłoby nam się z mitologią grecką.

Kolejnym budynkiem, który warto zobaczyć na Górnym Śląsku jest kamienica przy ul. Jainty 18. Wybudowano ją w 1920 roku według projektu Konrada Segitza, który zadbał o jej uroczy wygląd. Dzięki temu kunsztownemu projektowi kamienica ta jest czymś, co warto zobaczyć w Bytomiu podczas wycieczki.

Ostatnią zabytkową kamienicą w Bytomiu na tej liście jest budynek, znajdujący się przy ulicy Krawieckiej 3. Architektem tej przepięknej kamienicy był Wilhelm Heller, a właścicielem był Josef Cohn. Gdy będziemy zwiedzać zabytkowe kamienice na Górnym Śląsku, to powinniśmy się przyjrzeć portalowi drzwiowemu tego budynku. Przypomina on styl, w jakim budowano kamienice na początku XX w. Nie ma co jednak zbyt długo się w niego wpatrywać, gdyż czas nagli, a są jeszcze inne zabytki na Górnym Śląsku, które warto zobaczyć.

Górny Śląsk – zabytki w Bytomiu z ciekawą historią

Polecamy również zobaczyć budynek poczty przy ul. Karola Miarki 2. Nie chodzi nam oczywiście o to, aby skoczyć tam, żeby wysłać pocztówkę. Czy budynek ten jest inny niż pozostałe zabytki na Górnym Śląsku? Na pewno wyróżnia go modernistyczna architektura, która na pierwszy rzut oka może nie kojarzyć się z zabytkową. Jego fasadę zbudowano z cegły klinkierowej, charakterystycznej dla modernistycznych budynków. Nie bez powodu więc trafił on do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Zabytki na Górnym Śląsku – rzeźba Lwa śpiącego w Bytomiu

Możemy już dać spokój kamienicom i innym budynkom i zobaczyć, jakie jeszcze zabytki na Górnym Śląsku warto zobaczyć. Jeśli chodzi o sam Bytom, to znajdziemy w nim rzeźbę Lwa śpiącego, pochodzącą z 1873 roku. Może nie widać tego na pierwszy rzut oka, ale tworzywem rzeźby jest brąz, który okazał się na tyle wytrzymały, że rzeźba stoi do dziś.

Chorzów – Zabytki na Górnym Śląsku

Nie wiemy, co zwiedzieć w Chorzowie? Rozejrzyjmy się za ciekawymi zabytkami, które stanowią dziś ważny element wycieczkowej mapy Górnego Śląsku. Pierwszym z nich jest Wiatrak z Grzawy, który należy do Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie. Jak sama nazwa wskazuje – nie wybudowano go w Chorzowie lecz w Grzawie. Przeniesiono go dopiero w roku 1964, a dziś jest jednym z zabytków w województwie śląskim, które warto zobaczyć podczas wycieczki.

Górny Śląsk – zabytki w Chorzowie

Drugim obiektem, jaki polecamy zobaczyć w Chorzowie jest Gmach Poczty, pochodzący z końcówki XIX wieku. Każdy miłośnik architektury bardzo szybko rozpozna typowy neogotycki styl. Takie neogotyckie budynki na Górnym Śląsku dają nam świetny wgląd w historię tego regionu a także w całą architekturę europejską.

Jakie jeszcze zabytkowe budynki w województwie śląskim ma nam do zaoferowania Chorzów? Co warto zobaczyć podczas wycieczki, gdy dopisuje piękna pogoda? Oczywiście koniecznie trzeba zobaczyć zabytkowy Ratusz w Chorzowie, który – jak inne zabytkowe ratusze na Górnym Śląsku – znajduje się w samym środku rynku.

Zbytkowe rzeźby na Górnym Śląsku – co warto zobaczyć w Chorzowie?

Czymś, co warto zobaczyć w Chorzowie, jest Rzeźba Żyrafy w Parku Śląskim. Choć wygląda ona bardzo nowocześnie, to pochdozi ona z roku 1959. No coż, prawdopodobnie to nie jest coś, co mamy na myśli, gdy słyszymy o atrakcjach na Górnym Śląsku. Dla wielu osób są to po prostu połączone ze sobą słupy, które nie mają nic wspólnego ze sztuką. Jeśli jednak zastanawia nas, jakie atrakcje turystyczne na Górnym Śląsku może nam zaoferować Chorzów, to powinniśmy sami wybrać się do Parku Śląskiego i tę rzeźbę ocenić.

Zabytkowe kopalnie na Śląsku – szyb Elżbieta w Chorzowie

Śląsk jest znany przede wszystkim z wydobycia węgla i nie jest to bynajmniej krzywdzący stereotyp a powód do dumy. Wiele kopalni jest dzisiaj zamkniętych, a część znich nawet wpisana do rejestru zabytków. Warto zobaczyć murowana zabudowania szybu Elżbieta, który zlikwidowano już dawno temu. Był to szyb Kopalni Węgla Kamiennego Król w Chorzowie, a funkcjonował on na początku XX w.

Zabytki w Rybniku

Jeśli zwiedzamy województwo śląskie, to warto wybrać się do Rybnika. Kilka najciekawszych zabytków na Górnym Śląsku znajduje się właśnie tam. Są to zabytkowe kościoły – w tym kilka drewnianych – oraz takie budynki jak zabytkowy dwór. A zatem co warto zobaczyć w Rybniku?

Zabytki na Górnym Śląsku – zabytkowe kościoły w Rybniku

Jeśli zastanawiamy się nad tym, które zabytki na Górnym Śląsku warto zwiedzić, to nie zapominajmy o zabytkowych kościołach. Jednym z nich jest Bazylika Mniejsza pw. Św. Antoniego Padewskiego. Tę neogotycką świątynie zaprojektował Ludwik Schneider, a jej budowa rozpoczęła się 1903 roku. Ze względu na swoją zabytkową architekturę jest to coś, co warto zobaczyć na Górnym Śląsku.

Innym zabytkowym kościołem jest Kościółek Akademickim  pw. Wniebowzięcia NMP. Wzniesiono go jeszcze XV w., choć jego historia sięga dużo dalej wstecz. Najprawdopodobniej jego drewniana wersja istniała już za czasów Mieszka Plątonogiego, a więc był to wiek XII. Budynek z taką historią to zdecydowanie coś, co warto zobaczyć w Rybniku i niczym nie odstaje on od innych zabytków na Górnym Śląsku.

Ostatnim z zabytkowych kościołów w województwie śląskim na tej liście jest Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej zwany starym kościołem. Kościół ten jest znany między innymi z tego, że ochrzczono w nim ks. Franciszka Blachnickiego. Duchowny ten jest znany z założenia Ruchu Światło-Życie oraz organizowania Krucjaty Wstrzemięźliwości. Nawet jeśli te tematy nas nie interesują, to świątynia ta jest czymś, co warto zwiedzić na Górnym Śląski ze względu na jej zabytkową barokowo-klasycystyczną architekturę. Kiedy już zobaczymy zabytkowe kościoły w Rybniku, czas rzucić okiem na inne zabytki w województwie śląskim.

Co warto zobaczyć w Rybniku oprócz Bazyliki Mniejszej i pozostałych kościołów? Budynkiem, który powinien przyciągnąć naszą uwagę, jest zabytkowy ratusz w Rybniku. Wybudowano go w roku 1822, a dzisiaj znajduje się w nim Urząd Stanu Cywilnego i muzeum. Razem swoją wieżą zegarową Ratusz w Rybniku jest jednym z ciekawszych zabytków na Górnym Śląsku oraz obowiązkową atrakcją turystyczną.

Co warto zobaczyć w Rybniku?

Kolejną rzeczą, którą warto zobaczyć na Górnym Śląsku jest Budynek Starostwa Powiatowego. Ten i jemu podobne zabytki w województwie górnośląskim najlepiej wczesną wiosną, gdy powietrze pachnie najlepiej. Przy gmachu znajduje się Park Starościński, który jest jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów na Górnym Śląsku.

Drewniane kościoły na Górnym Śląsku – Rybnik

zabytkowe kościoły na górnym śląskuRzadko spotykanymi obiektami w Polsce są drewniane kościoły, więc skoro jesteśmy w Rybniku, to powinniśmy na takie zwrócić uwagę. Swoją drewnianą konstrukcją różnią się od innych – bardziej typowych – zabytków na Górnym Śląsku. Jednym z nich jest drewniany kościół pw. Św. Wawrzyńca w Rybiku. Zbudowano go jeszcze w 1717 r., co jest ciekawe, gdyż budynki drewniane często nie są w stanie przetrwać aż tylu lat.

Innym takim obiektem jest drewniany kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej i Matki Bożej Różańcowej, który dziś zalicza się do zabytków Górnego Śląska. Datuje się go na lata 40-te XVI wieku, choć ponad 100 lat później go odbudowano. Jest to zdecydowanie coś, co warto zobaczyć na Górnym Śląsku.

Teraz czas zwrócić uwagę na późnobarokowe zabytki na Górnym Śląsku. Zalicza się do nich Pocysterski dwór w Stodołach, datowany na rok 1736. Należał od do zakonu cystersów z Rud Raciborskich, a dziś niestety jest już ruiną, grożącą zawaleniem. Nie polecamy więc próbować do niego wchodzić, ale zobaczyć go z zewnątrz, jak najbardziej. Nie jest to jeden z najpiękniejszych zabytkowych dworów w województwie śląskim, ale jest jednym z obietków, które dużo mówią na temat realiów XVIII wieku.

Gliwice – Zabytki na Górnym Śląsku

Jednym z ciekawszych miejsc w województwie śląskim są Gliwice. Nie będziemy się tu jednak skupiać na życiu towarzyskim tego miasta, ale na jego zabytkach. Istnieje bowiem kilka obiektów, które ze względu na swoją historię i archaiczny wygląd są czymś, co warto zobaczyć na Górnym Śląsku. Polecamy więc spacer po Gliwicach i uważne obserwowanie zabytkowych obiektów.

Górny Śląsk – zabytki w Gliwicach

Jakie zabytki na Górnym Śląsku warto zobaczyć w Gliwicach? Jeśli interesujemy się historią Żydów polskich, to jest jedno ciekawe miejsce. Chodzi o Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, który jest jednym z oddziałów Muzeum w Gliwicach. Dawniej mieścił się w nim dom pogrzebowy, a dziś możemy się dowiedzieć w nim czegoś o Żydach na Górnym Śląsku. Od 2003 roku dom ten znajduje się na liście zabytków Górnego Śląska.

W tym samym mieście możemy zwiedzić gmach dawnej poczty, który wybudowano na początku XX wieku. Jest on dowodem na to, że zabytki na Górnym Śląsku zbudowane w stylu gotyckim są warte zobaczenia. Ciekawostką na temat tego obiektu jest to, że do jego budowy użyto prawie 1,8 mln cegieł.

Fontanny w Gliwicach – zabytki na Górnym Śląsku

co warto zobaczyć w GliwicachFontanny pewnie nie są czymś, co przychodzi nam do głowy, gdy próbujemy sobie przypomnieć jakieś zabytki na Górnym Śląsku. A jednak w Gliwicach znajdują się trzy zabytkowe fontanny, na które warto rzucić okiem. Co to za fontanny i dlaczego są czymś, co warto zobaczyć w województwie górnośląskim?

Jedna z nich stoi przy ul. Zwycięstwa i jest znana z rzeźby „Tańczących faunów”. Zbudowano ją w 1928 roku, a dzisiaj należy do charakterystycznych zabytków Gliwic. Istnieje pewna legenda na temat tej fontanny, a według niej rzeźba przedstawia skłóconych burmistrzów Gliwic, Zabrza i Bytomia. Mieli oni porozumieć się w kwestii połączenia tych trzech miast w jedno. Do porozumienia niestety nie doszło, ale przynajmniej mamy dzisiaj zabytki na Górnym Śląsku, charakteryzujące się ciekawymi legendami.

Druga zabytkowa fontanna w Gliwicach zachwyci nas rzeźbą „Chłopca z łabędziem”. Niestety nie możemy oglądać jej oryginału z 1833 r. a jedynie jej wierną kopię. Warto wspomnieć, że w 1851 roku zdobyła ona brązowy medal na prestiżowej wystawie w Londynie. Czy możemy mieć więc jakiekolwiek wątpliwości, że zabytki na Górnym Śląsku są klasy światowej?

Ostatnia zabytkowa fontanna w Gliwicach na tej liście to ta z rzeźbą Neptuna. Wykonał ją Johannes Nitsche w 1794 roku, a jako budulca użył piaskowca. Skąd się wziął Neptun w Gliwicach? Zazwyczaj jego pomniki budowano w miastach nadmorskich, a co ma Śląsk wspólnego z morzem? Otóż postawiono tę rzeźbę po zakończeniu budowy Kanału Kłodnickiego. Okazuje się więc, że zabytki na Górnym Śląsku potrafią zaskakiwać.

Zabytkowe kościoły na Górnym Śląsku – Gliwice

Wśród górnośląskich zabytków możemy wymienić także kościoły, z których część sięga naprawdę odległych czasów. Jednym z nich jest barokowy kościół pod wezwaniem św. Krzyża, który powstał w 1623 roku. Faktem wartym odnotowania jest to, że w kościele tym zatrzymał się sam Jan III Sobieski, podczas drogi do Wiednia.

Innym zabytkowym kościołem na Górnym Śląsku jest Katedra pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Ta neogotycka świątynia pochodząca z końcówki XIX w. dzisiaj jest katedrą. Przemianowanie go na katedrę odbyło się za sprawą Jana Pawła II, który w 1992 r. erygował diecezję gliwicką.

Ostatnim zabytkowym obiektem sakralnym w Gliwicach na tej liście jest Kościół pod wezwaniem Św. Barbary. Ta wybudowana w 1859 roku świątynia jest czymś, co warto zobaczyć na Górnym Śląsku, jeśli fascynują nas zabytkowe kościoły. Charakterystycznymi elementami tego kościoła jest obraz Matki Bożej Częstochowskiej oraz figura św. Barbary.