Zaproszenie na spotkanie z Kamilem Iwanickim, autorem książki o śląskich familokach, w Muzeum Miejskim w Tychach

W przestrzeniach Muzeum Miejskiego w Tychach będzie miało miejsce spotkanie z Kamilem Iwanickim. Kamil to autor książki noszącej tytuł „Familoki. Śląskie mikrokosmosy. Opowieści o mieszkańcach ceglanych domów”, który swoją działalnością wkłada wielki wkład w popularyzację silesianizmu. Jest także jednym z twórców projektu o nazwie „Familoki”. Publikacja, która stała się owocem jego prac, ukazała się na rynku w październiku 2023 roku dzięki Wydawnictwu Editio.

Familoki nie są jedynie modnym trendem ostatnich lat ani tylko znanym Nikiszowcem, który w 2011 roku znalazł swoje miejsce na polskiej liście pomników historii jako zabytek mający istotne znaczenie dla kultury narodowej. Familoki to również Kolonia Czułów Fabryka, doskonale znana mieszkańcom Tychów, usytuowana w północnej części miasta.

Osiedla robotnicze, których korzenie sięgają aż XVIII wieku, są nieodłącznym elementem krajobrazu Górnośląskiego, na równi z kopalniami i hałdami. Ich obraz utrwalili w swoich dziełach filmowców takie jak Kazimierz Kutz czy Lech Majewski, a także malarze z Grupy Janowskiej, dzięki którym familoki stały się znane poza granicami Śląska.

W książce Iwanickiego odkrywamy malowniczy świat śląskich ceglanych domów, który na przestrzeni lat uległ nieodwracalnej utracie. Autor opisuje, skąd wzięły się robotnicze osiedla, jakie były losy tamtejszych mieszkańców oraz jak wyglądało ich codzienne życie. Przybliża też wygląd typowych mieszkań i tłumaczy, dlaczego wiele z nich było ozdobione kolorowymi okiennicami. Warto podać się w tę niezwykłą podróż!