W gminie Łazy masowo wymierają świnie

30 grudnia 2022 roku wojewoda śląski ogłosił miasto Łazy regionem, który został zarażony afrykańskim pomorem świń. Na wszystkich punktach wjazdowych zostały umieszczone tablice ostrzegawcze.
Afrykański pomór świń (ASF) jest zakaźną chorobą wirusową, która dotyka zarówno świnie domowe, jak i dziki. Szybko staje się ona problemem o szerokim zasięgu. Na szczęście ludzie nie są w stanie zarazić się wirusem, więc nie zagraża on ich zdrowiu ani życiu. Metodą, którą zwierzęta najczęściej narażają się na kontakt z wirusem, jest kontakt z już zarażonymi zwierzętami. W regionach, gdzie istnieje duża liczba farm trzody chlewnej, wirus może być przenoszony z jednej farmy na drugą przez osoby, które odwiedzają farmę, a także przez zakażone jedzenie, wodę, narzędzia i akt karmienia świń resztkami z kuchni (zlewki).

Po zaalarmowaniu, do czasu pojawienia się weterynarza, opiekun zwierząt musi poddać kwarantannie i obserwować wszystkie stworzenia znajdujące się na terenie gospodarstwa; musi również powstrzymać się od zbierania, przenoszenia i pozbywania się jakichkolwiek przedmiotów z gospodarstwa, ze szczególnym uwzględnieniem mięsa, martwych zwierząt, paszy dla zwierząt, wody, ściółki i nawozów organicznych.