Śląsk to nie tylko kopalnie!

Jeśli ktoś myśli, że na Śląsku można znaleźć przede wszystkim kopalnie jest w dużym błędzie. Jest to obszar na którym znajdują się zarówno tereny zielone, piękne lasy, jak i cenne dla historii Polski budynki. Gdzie należy udać się w pierwszej kolejności?

Najważniejsze atrakcje Śląska

Zamek znajdujący się w Olsztynie oraz Góry Sokole to zdecydowanie jeden z ważniejszych punktów na mapie Śląska. Mamy do czynienia ze zbiorem wzgórz, które wzbogacone są o bukowe lasy oraz wapienne skały. Niewątpliwą atrakcją ją jaskinie, które chronione są tak samo jak rezerwaty przyrody. Kiedy odwiedza się Góry Sokole konieczna jest wizyta w Olsztynie w którym znajduje się niezwykły obiekt – zamek. Jest to warownia, które sięga aż XIII wieku. Posiada ona dwie wieże, resztki murów ochronnych, a wokół rozpościerają się piękne widoki, które wywołają wrażenie na wszystkich obecnych.

W dalszej kolejności należy wymienić Mirów oraz Bobolice. Zamek w Bobolicach znajduje się na trasie biegnącej od Krakowa do Częstochowy. To miejsce, które staje się coraz bardziej popularne. Zamek nie jest jedyną atrakcją w tym obszarze, gdyż hotel oraz restauracja sprawiają, że można się tam zrelaksować oraz odpocząć. Zamek w Mirowie nie jest tak okazały, jak ten znajdujący się w sąsiedztwie, jednakże rozpoczęto już nad nim prace. To miejsca owiane legendami oraz przepowiedniami, które wywołują ciarki na plecach odwiedzających.

Pałac Kawalera oraz Park w Świerklańcu to punkty na mapie Śląska, których nie można przeoczyć. Pałac ten wygląda niemalże tak samo jak budynki podziwiane we Francji. Z kolei wspomniany park oprócz tego, że pięknie się prezentuje to pozwala zrelaksować się w trakcie wiosennych ciepłych dni oraz letnich wieczorów. Dodatkową atrakcją są rzeźby, które nadają mu charakteru oraz stylu.

Tego nie można przeoczyć

Pałac mieszczący się w miejscowości Pszczyna oraz park pałacowy to miejsca przesiąknięte historią. Pałac, który możemy podziwiać w dzisiejszych czasach odbiega od oryginału, co jest skutkiem dużej ilości zmian oraz przebudowań. W trakcie odwiedzin warto zwrócić uwagę na bogato zdobione pokoje oraz przestrzenie, które posiadają ciekawe meble oraz dodatki. Wokół pałacu jest równie pięknie. Mowa o parku, który pozwala przenieść nas do Anglii, gdyż to właśnie w takim stylu został utrzymany. Najlepszy czas na odwiedzenie pałacu oraz parku przypada na wiosnę, gdyż to właśnie wtedy kwitną tu kwiaty i przyroda budzi się do życia. Można nacieszyć oczy pięknymi kolorami, bogactwem różnorodnej roślinności, a zapach jest w stanie zwalić z nóg. To miejsce, gdzie nikt nie będzie się nudził. Dla dzieci największą atrakcją okaże się pokazowa zagroda żubrów, a także skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej.

Jeśli więc Śląsk kojarzony jest przede wszystkim z budynkami z czerwonej cegły oraz kopalniami należy jak najszybciej zmienić wyobrażenie o tym obszarze Polski. Rejon ten, tak jak i inne miejsca w Polsce bogaty jest  w cenne budynki, piękną architekturę oraz zielone obszary, które umożliwiają relaks oraz miłe spędzanie wolnego czasu.