Czym jest transport paletowy i jak go przeprowadzać?

Obecnie jedną z najpopularniejszych form transportu towarów jest transport paletowy. Niewątpliwie jest to sposób na szybkie i bezpieczne przewiezienie towarów we wskazane miejsce. Oczywiście pod warunkiem, że usługa jest świadczona na wysokim poziomie. Co to znaczy w praktyce? Jak znaleźć firmę, która oferuje profesjonalny transport ładunku na paletach?

Na czym polega transport paletowy?

Palety to płaskie konstrukcje, zwykle drewniane lub plastikowe, służące do transportowania rozmaitych towarów. Ładunek umieszcza się na palecie, odpowiednio zabezpiecza i pakuje do ciężarówki. W ten sposób można przewozić różnorodne towary w dużych ilościach. Należy podkreślić, że transport paletowy przeprowadza się zarówno przy użyciu TIRów, jak i niewielkich samochodów dostawczych.

Profesjonalny transport na paletach

Nie ma wątpliwości, że każdy właściciel ładunku chce, aby jak najlepiej zadbano o jego towar. Podczas transportu powinien on być bezpieczny. Dlatego właśnie, transportem paletowym powinni zajmować się profesjonaliści. Mowa o firmie, która dba o odpowiednie zabezpieczenie towaru na paletach. Solidnie montuje ładunek, ponadto zabezpiecza również palety w ciężarówce, aby się nie przesuwały. Dobre firmy oferują również ubezpieczenie towaru.

Oczywiście kwestia profesjonalizmu nie ogranicza się do zabezpieczenia towaru. Dzisiaj klienci mają wysokie wymagania i oczekują od firm transportowych rozbudowanych usług na najwyższym poziomie. Niewątpliwie jeśli chodzi o transport paletowy, powinien on przebiegać szybko. Najlepsze firmy gwarantują dostawę nawet w ciągu 24 lub maksymalnie 48 godzin. Mowa rzecz jasna o transporcie na terenie kraju, ponieważ transport międzynarodowy zwykle jest nieco bardziej czasochłonny. Aby tak krótki czas realizacji usługi był możliwy, dana firma musi dysponować punktami przeładunkowymi na terenie całego kraju.

Kolejna kwestia to możliwość śledzenia przesyłki. Dobre firmy transportowe umożliwiają klientom obserwowanie, gdzie aktualnie znajduje się ich ładunek. Jest to możliwe dzięki systemowi GPS. Ponadto za sprawą śledzenia przesyłki firma ma kontrolę nad transportem oraz działaniami kierowcy, co dodatkowo przyczynia się do bezpieczeństwa transportu paletowego.

Transport dedykowany czy dzielony?

Decydując się na transport paletowy, klient ma dwie możliwości. Pierwsza z nich to skorzystanie z tak zwanego transportu dedykowanego. W tym przypadku dany pojazd przewożący palety jest tylko do jego dyspozycji. Przewóz odbywa się z punktu A do punktu B. Niewątpliwie jest to najszybsza forma transportu ładunku. Jednocześnie jest to też najdroższa z dostępnych usług.

Alternatywne rozwiązanie stanowi transport dzielony. Mowa o rozwiązaniu, w którym klient otrzymuje tylko część ciężarówki. Pozostałą przestrzeń zajmują towary innych klientów. W takim przypadku ciężarówka ma zwykle po drodze nieco więcej przystanków. W konsekwencji czas transportu ulega wydłużeniu. Jednocześnie jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie. Klienci często się na nie decydują, głównie ze względu na to, że nie dysponują tak dużą ilością towarów, aby zajęły one całą ciężarówkę.