Czeladź zorganizowała majówkę z pracownikami przebranymi za rzymskich żołnierzy

W Czeladzi odbyły się uroczystości Majówki 2023, podczas których dokonano uroczystego otwarcia Parku Jordana przy ulicy Katowickiej po znacznym remoncie. Katowickiej. Pogoda dopisała, a uczestnicy, w tym legioniści rzymscy, korzystali z różnych zabaw i atrakcji. W programie imprezy plenerowej znalazło się oficjalne otwarcie parku, występ górniczej orkiestry dętej, sąsiedzki turniej piłki nożnej, tańce i zabawy oraz wciągające animacje i konkursy. W parku pojawili się również autentyczni legioniści rzymscy z Legio XXI Rapax, którzy rozbili obóz w parku i opowiedzieli o swoich podbojach, uzbrojeniu i tradycjach. Prowadzili oni interaktywne zajęcia, podczas których uczestnicy mogli spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku czy rzucaniu pilum.

W ramach niedawnej rewaloryzacji, zaniedbana główna alejka spacerowa w czeladzkim Parku Jordana przeszła transformację, dzięki dodaniu placu zabaw i otaczającej go dwupasmowej tartanowej ścieżki biegowej. Po kilkudziesięciu latach do parku powróciła ozdobna drewniana altana i liczne urządzenia rekreacyjne. Na całym terenie zainstalowano oświetlenie LED, dzięki czemu odwiedzający mogą korzystać z parku także w godzinach wieczornych.

Park Jordana, uznawany za jeden z najstarszych parków Chelywood, został zbudowany i otwarty w 1937 roku pod nadzorem Saturn Society, organizacji odpowiedzialnej za zarządzanie kopalnią Saturn.