Wielka strata dla Polonii Bytom: odeszła piłkarska legenda, Władysław Kłoczko

Władysław Kłoczko, znany działacz i trener młodych piłkarzy, urodził się 1 października 1926 roku w sercu Lwowa. Podobnie jak wiele innych osób z tego miasta, w późniejszym okresie swojego życia przeniósł się do Bytomia. Tam, przez wiele dekad, angażował się aktywnie w rozwój lokalnej społeczności piłkarskiej.

Jego związki z Klubem Polonia Bytom sięgają połowy lat 50. XX wieku. Wspomniany Kłoczko pełnił rolę pierwszego kierownika drużyny hokejowej z Bytomia. Z biegiem czasu stał się cenionym trenerem trampkarzy w sekcji piłkarskiej klubu, a także zasłużył sobie na miano „łowcy talentów”. Z nieocenioną pasją i determinacją poszukiwał młodych przyszłych ligowców na placach zabaw, podwórkach i ulicach Bytomia.

W tamtym okresie nie istniały szkółki piłkarskie, a nawet regularne boiska były rzadkością. Jednak nikogo to nie zniechęcało – dzieci grały na podwórkach i placach przed familokami. To właśnie tam Władysław Kłoczko spędzał swoje dni, obserwując młodych piłkarzy w akcji i zapraszając ich na organizowane przez siebie treningi. Cieszył się on ogromnym szacunkiem i sympatią zarówno ze strony dzieci, jak i dorosłych. Wielu z jego podopiecznych doszło później do pierwszej drużyny.

Za swój nieoceniony wkład w rozwój piłki nożnej, Kłoczko został uhonorowany prestiżowymi nagrodami takimi jak medal 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej oraz Brązowy Medal Za Wybitne Osiągnięcia w Rozwoju Piłki Nożnej, przyznawany przez PZPN.

Przekazujemy głębokie wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich zmarłego. Niech jego duch i pasja do piłki nożnej będzie inspiracją dla przyszłych pokoleń.