Trąba powietrza w rejonie Żor

Nie ma co ukrywać, że pogoda jest w tym roku stosunkowo mocno uciążliwa. Należy przez to rozumieć przede wszystkim upały, jak i burze połączone z silnym wiatrem. Niemniej tematem tekstu nie jest ani jedno, ani drugie.

W rejonie miasta Żory

Chodzi o trąbę powietrzną, która rozwinęła się na Górnym Śląsku (możemy mówić o rejonie miasta Żory). Brzmi groźnie, ale nie ma informacji o większych szkodach. Można powiedzieć, że skończyło się na strachu.

Warto jednak zatrzymać się przy szczegółach – na wstępie trzeba podkreślić, że do zdarzenia doszło we wtorek około 13:35 (wszystko trwało mniej więcej 10 minut). Wtedy pojawił się lej, który najprawdopodobniej dotknął punktowo ziemię – w takim przypadku mówi się właśnie o trąbie powietrznej. Wtorek był dniem, w którym warunki nie sprzyjały powstaniu trąby, ale jak się okazało, wiele mogło się wydarzyć. Z drugiej strony musimy pamiętać, że mowa o trąbie, której siła to F0.

Dobrze by było, aby ta sytuacja została uznana za ostrzeżenie. Przy trąbie powietrznej liczy się jedno – bezpieczeństwo nas wszystkich.