Robert Talarczyk pozostaje na czele Teatru Śląskiego na kolejne pięć lat

W dniu 8 września, piątek, marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski, przekazał Robertowi Talarczykowi oficjalne powołanie na stanowisko dyrektora Teatru Śląskiego na następne pięć lat. Jak zauważył Chełstowski, pod dowództwem Talarczyka teatr nieustannie wzmacnia swoją pozycję na kulturalnej scenie Polski, a także na arenie europejskiej.

Robert Talarczyk pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Śląskiego od września 2013 roku. Przez ten czas, wielokrotnie wykorzystywał śląską historię i tożsamość jako tematy dla przedstawień na katowickiej scenie. Wybrane spektakle, takie jak „Piąta strona świata”, „Wujek.81. Czarna ballada”, „Drach”, „Pokora” czy „Nikaj” są idealnymi przykładami tego podejścia. Pod przewodnictwem Talarczyka, w Teatrze Śląskim zaprezentowano również wiele spektakli w ramach cyklu „Śląsk święty/Śląsk przeklęty”, które koncentrowały się na „ikonach” Górnego Śląska. Cykl ten rozpoczął się od spektaklu „Skazany na bluesa”.

Robert Talarczyk, rodowity katowiczanin, po ukończeniu studiów aktorskich we Wrocławiu przez wiele lat występował jako aktor w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Tam również miał swój reżyserski debiut. To właśnie on, wspólnie z Mirosławem Neinertem, przygotował słynną sztukę „Cholonka” na scenie Teatru Korez.