Prof. Jerzy Buzek chwali transformację Śląska dzięki członkostwu w Unii Europejskiej na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Znany i szanowany profesor Jerzy Buzek podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbywał się w Katowicach, podkreślał, że województwo śląskie to znakomity przykład efektywnej transformacji realizowanej pod auspicjami Unii Europejskiej w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Głównym tematem zakończonego w czwartek XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego była rola oraz wpływ, jakie miało członkostwo Polski w Unii Europejskiej na jej rozwój. Nie bez powodu – dokładnie 20 lat temu Polska przystąpiła do tego elitarnego grona narodów europejskich.

Podczas jednej z czwartkowych sesji, poświęconej transformacji Śląska dzięki wsparciu Unii Europejskiej, prof. Jerzy Buzek – były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego – został poproszony o ocenę, czy proces ten można uznać za udany. Bez wahania potwierdził tę tezę.

– Nie ma wątpliwości, że Śląsk jest doskonałym przykładem skutecznej transformacji, być może jednym z najbardziej przekonywujących. Dzisiaj obchodzimy 9 maja, Dzień Europy, upamiętniający podpisanie deklaracji Schumana 74 lata temu, która doprowadziła do powstania Wspólnoty Węgla i Stali. To potwierdza, że węgiel i stal stanowią fundament integracji europejskiej. Wszystko rozpoczęło się od tej inicjatywy, której celem było zapobieganie konfliktom zbrojnym. Jesteśmy w podobnej sytuacji. Jeśli w ciągu najbliższych pięciu lat przemysł zbrojeniowy stanie się priorytetem dla Komisji Europejskiej, oznacza to, że dążymy do tych samych celów co 74 lata temu – stwierdził profesor Buzek.