Policjanci na Śląsku zwiększają intensywność kontroli trzeźwości na drogach

28 listopada funkcjonariusze z Zawiercia przeprowadzili na drogach powiatu zawierciańskiego działania kontroli trzeźwości mające na celu wyeliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych kierowców. W ciągu zaledwie kilku godzin pięciu kierowcom odebrano prawa jazdy.

Wzrost liczby patroli policji drogowej w Zawierciu na celowniku kierowców, którzy spożywali alkohol. Trzeźwość za kierownicą to ryzykowne przedsięwzięcie. Nawet niewielka ilość alkoholu wpływa na czas reakcji. Mimo że jazda na „podwójnym gazie” jest nadal powszechna, policjanci apelują o trzeźwość. Niestety nadal zdarzają się przypadki, że kierowcy prowadzą samochód w stanie nietrzeźwości.

Osobie, która spożywała alkohol, a następnie prowadziła pojazd, zgodnie z art. 178a §1 kk. grozi do dwóch lat pozbawienia wolności. Ponadto kierowca musi zapłacić wysoką grzywnę, odbyć zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż trzy lata oraz wpłacić karę finansową na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym w wysokości nie mniejszej niż 5.000 zł.