Nielegalne wyścigi w Katowicach – kolejna udana akcja policji

Wakacje to okres beztroski, niestety dla wielu osób również na drogach, o czym mieli okazję przekonać się katowiccy mundurowi. Każdego lata na drogach zaczyna przybywać nie tylko wypadków spowodowanych brawurą, ale również nielegalnych spotkań kierowców, którzy organizują wyścigi ulicami miasta. Katowicka drogówka wraz z wydziałem kryminalnym oraz Inspekcją Transportu Drogowego postanowili ukrócić ten proceder.

Pierwsza akcja zakrojona na szeroką skalę miała miejsce w nocy z 20 na 21 lipca. Tego dnia nielegalne wyścigi odbywały się w 4 różnych lokalizacjach, które znane są tylko ich uczestnikom oraz policji. Z uwagi na fakt, że tego rodzaju “rozrywka” przyciąga coraz większe ilości gapiów policja, dla ich bezpieczeństwa zachowała informacje o lokalizacjach do swojej wiadomości.

W wydarzeniu udział brało ponad 200 osób. Funkcjonariuszom udało się skontrolować 180 pojazdów. 81 kierowców przekroczyło prędkość w terenie zabudowanym, powodując zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Kierowcy otrzymali mandaty, policjanci wystosowali również 11 wniosków do sądu o ukaranie. 7 kierowców straciło prawo jazdy, jeden w ogóle nie powinien prowadzić pojazdu ze względu na brak uprawnień.

Niestety wielu uczestników nielegalnych wyścigów za nic miało policyjną akcję z ubiegłego tygodnia. 26 lipca zatrzymano kolejnych uczestników tego rodzaju “rozrywek”. Tym razem skończyło się na 34 mandatach, 22 pouczeniach i zatrzymaniu 17 dowodów rejestracyjnych. Pojazd jednego z uczestników odholowano na jego koszt. Jeden z kierowców stracił prawo jazdy ze względu na znaczne przekroczenie prędkości.