Jan Furtok na muralu. Jest zgoda miasta

Jan Furtok

W Katowicach powstanie mural poświęcony legendzie GKS-u czyli Janowi Furtokowi. W jakim miejscu znajdzie się malowidło?

Upamiętnienie ikony klubu

Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest radny Krzysztof Pieczyński. Przewodniczący Komisji Kultury, Promocji i Sportu potwierdził iż miasto wydało zgodę na wykonanie muralu. Obraz ma powstać przy współpracy miasta oraz kibiców „GieKSy”.

Prace nad muralem mają rozpocząć się tuż po wakacjach. Nie wiadomo jeszcze gdzie dokładnie zostanie umiejscowiony mural. Póki co miasto rozpatruje kilka lokalizacji. Większość z nich znajduje się w centrum Katowic.

Jan Furtok występował na pozycji napastnika. Wychowanek katowickiej drużyny grał w niej przez przeszło 10 lat. Seniorską karierę rozpoczął w 1979 roku. Występował w GieKSie do 1988 roku. W tym czasie zdołał wystąpić w 169 meczach, w których zdobył 77 bramek. Następnie wyjechał do Niemiec. Grał w tamtejszym Hamburgerze a następnie w Eintrachcie Frankfurt. Po niemieckich wojażach powrócił do Katowic, gdzie grał w latach 1995-1998. W latach tych rozegrał jeszcze 40 spotkań i zdobył 8 bramek dla GieKSy.

Jan Furtok to również wielokrotny reprezentant Polski. Napastnik rozegrał w kadrze 36 spotkań i zaliczył 10 trafień. Furtok był również uczestnikiem rozgrywanych w Meksyku Mistrzostw Świata w 1986.

Przeczytaj również:

Górnik Zabrze wybrał najlepszego gracza zeszłego sezonu

GKS Katowice jednak nie wystąpi w 1 lidze