Jak jest z naszą świadomością ekologiczną?

Można odnieść wrażenie, że świadomość ekologiczna to temat, o którym mówi się coraz częściej. Niemniej jednak trudno stwierdzić, czy przekłada się to na realne efekty. Zresztą weźmy sobie za przykład to, co dzieje się w Gliwicach.

Kontrole Straży Miejskiej

Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że kontrole Straży Miejskiej mają miejsce stosunkowo często. Oczywiście nie ma w tym nic zaskakującego – sytuacja wymaga kontroli. Gorzej, że wyniki są, delikatnie rzecz ujmując, niezbyt dobre.

W ubiegłym roku mogliśmy mówić o korzystaniu ze wsparcia specjalistycznego laboratorium. Chodzi o laboratorium, do którego wysyłano próbki pobranych popiołów. Kiedy przyszły wyniki, można było złapać się za głowę – przesłano 10 próbek i 5 dowodziło, że palone jest, co popadnie. Nie ma w tym momencie najmniejszej przesady – możemy mówić o wykryciu metalowych elementów!

Nie ulega wątpliwości, że najwyższy czas na zmiany i nie chodzi w tym momencie tylko o mandaty za niezgodne spalanie odpadów. Dbałość o środowisko to nic innego jak troska o siebie i otoczenie.