Czym jest kurs pilarza i co trzeba o nim wiedzieć?

Kurs pilarza (inaczej określany również jako kurs drwala) to jeden z bardziej atrakcyjnych kursów zawodowych, który z roku na rok przyciąga coraz większą rzeszę słuchaczy. Pozwala on nie tylko na zdobycie ciekawych umiejętności i certyfikatów, ale również ubieganie się o atrakcyjne zatrudnienie w wielu miejscach. W poniższym artykule podpowiadamy, co należy wiedzieć o kursie pilarza, kto powinien się na niego zdecydować oraz gdzie można potem szukać zatrudnienia.

Czym jest kurs pilarza?

Kurs pilarza to specjalistyczne szkolenie, którego ukończenie pozwala na wykonywanie prac związanych z obalaniem oraz ścinką drzew. Słuchacze zostają zapoznani ze wszystkimi niezbędnymi informacjami dotyczącymi całego procesu ręcznego pozyskiwania drewna. Sam zawód pilarza jest niezwykle odpowiedzialny, dlatego jego wykonywanie wymaga posiadania odpowiednich uprawnień, które można uzyskać po ukończeniu kursu pilarza oraz pozytywnym zdaniu egzaminu końcowego.

Wspomniany kurs pilarza daje przede wszystkim praktyczną umiejętność obsługi pilarek mechanicznych, co jest atutem przy szukaniu pracy w wielu miejscach.

Co dają uprawnienia pilarza?

Ukończenie kursu pilarza oraz uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu końcowego pozwala na zdobycie cenionych na rynku pracy uprawnień. Ich posiadanie wymagane jest przez odpowiednie przepisy zawarte w Kodeksie Pracy, a także Rozporządzeniu Ministra Środowiska. Co to oznacza jednak w praktyce? Otóż tylko ukończenie wspomnianego kursu i zdanie egzaminu pozwoli nam zdobyć uprawnienia pilarza, a tym samym starać się o legalne zatrudnienie we wszystkich tych miejscach, gdzie wykonywać będziemy obowiązki zawodowe związane z obsługą kos spalinowych bądź pilarek łańcuchowych (czyli mechanicznych).

Warto również mieć na uwadze to, że uprawnienia pilarza pozwalają nam na wykonywanie pracy nie tylko w sposób efektowny, ale przede wszystkim bezpieczny. Ma to ogromne znaczenie ze względu na specyfikę pracy. Odpowiednia obsługa pilarki jest bardzo ważna, aby uniknąć groźnych wypadków w miejscu pracy, które mogą mieć naprawdę poważne konsekwencje.

Gdzie można szukać pracy po kursie pilarza?

Osoby, które z powodzeniem ukończyły kurs pilarza oraz zdobyły potrzebne uprawnienia, mogą ubiegać się o zatrudnienie w naprawdę wielu miejscach. Przede wszystkim mają szansę ubiegać się o zatrudnienie w zieleni miejskiej, straży pożarnej, a także wszędzie tam, gdzie wykonuje się prace związane z wycinką drzew. Kurs pilarza to doskonała opcja dla każdego, kto pragnie wykonywać prace związane z utrzymaniem porządku w sadach czy ogrodach. Ścinka i obalanie drzew to bardzo ważna część prac porządkowych, dlatego posiadanie stosownych uprawnień będzie naszą mocną stroną podczas starania się o pracę w tego typu miejscach.

Jeżeli zatem interesuje nas kurs pilarza, to warto zapisać się na szkolenie w odpowiednim ośrodku szkolenia zawodowego. Przykładem takiego miejsca na Śląsku jest OSZ ALFA: https://kursyalfa.pl/operator-pil-kos-elektronarzedzi/