Abp Adrian Galbas: Transformacja Śląska jest konieczna, ale musi być sprawiedliwa i skoncentrować się na człowieku

W niedzielne popołudnie abp Adrian Galbas, metropolita katowicki, podkreślał konieczność sprawiedliwej transformacji Śląska. Wskazał, że centralne miejsce w tym procesie powinien zająć człowiek, a szczególnie górnik. Podczas swojego wystąpienia, zaznaczył również, iż zamykanie kopalń powinno odbywać się równolegle z tworzeniem nowych godnych miejsc pracy.

Z okazji Barbórki, abp Galbas przewodniczył mszy św. barbórkowej, która została odprawiona w kościele pw. św. Barbary w Katowicach-Giszowcu. W trakcie tej uroczystości uczestnicy dziękowali za miniony rok pracy, oddawali pod opiekę losy branży górniczej i modlili się za zmarłych górników oraz ofiary wojen.

Podczas homilii abp Galbas nawiązał do nadchodzącego adwentu i wezwał wiernych do stałego czuwania – nieustannej troski o własne sumienie i rzetelnego wykonywania codziennych obowiązków. Przywołał także konieczność pamiętania o ostatecznym celu życia. Jak podkreślał, „życie z czystym sumieniem, nieuśpionym, według prawa Bożego, daje człowiekowi wielką moc, pewność, pokój, odwagę i radość ducha”.