Tradycyjny koncert pieśni patriotycznych w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi 11 listopada

Jak co roku, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi obchodzi 11 listopada na swój niepowtarzalny, tradycyjny sposób. Po raz piąty z rzędu, instytucja ta przystrojona zostanie w barwy narodowe i napełniona echem patriotycznych melodii.

W tym roku, z okazji Narodowego Święta Niepodległości, z balkonu budynku przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 usłyszymy głosy Zespołu Ludowego „Ożarowiacy”. Grupa folklorystyczna ta rozpoczęła swoje działania w 2022 roku i obecnie jest jednym z największych zespołów reprezentujących kulturę ludową na terenie zachodniego powiatu warszawskiego. „Ożarowiacy” to różnorodny skład artystów – od dzieci po dorosłych, podzielony na pięć grup wiekowych. Łącznie grupa liczy około 120 członków.

Głównym celem „Ożarowiaków” jest pielęgnowanie i promowanie polskiej kultury ludowej poprzez różne formy ekspresji artystycznej: taniec, śpiew, muzykę i obrzędy.

Repertuar Zespołu Ludowego „Ożarowiacy” jest bardzo różnorodny i obejmuje pieśni oraz tańce z wielu regionów Polski, w tym: Łowicza, Krakowa, Górnego Śląska, Beskidu Śląskiego, Kaszub, Lubelszczyzny, regionu Lasowiaków oraz Lachów Sądeckich. Artyści prezentują również polskie tańce narodowe i wystawiają spektakle oparte na polskich zwyczajach i obrzędach ludowych. W ich repertuarze nie brakuje również kolęd, pastorałek oraz – co szczególnie istotne z okazji 11 listopada – pieśni o charakterze patriotycznym.