Tani laptop — na jakie parametry zwrócić uwagę?

Mnogość i różnorodność dostępnych na rynku rozwiązań przytłoczyć może w pierwszej chwili każdego. Mianem taniego laptopa określa najczęściej sprzęt o wartości nieprzekraczającej 3 tysięcy złotych. Ekonomiczne notebooki to doskonałe rozwiązanie dla osób zaczynających przygodę z komputerami, najmłodszych i najstarszych członków rodziny oraz miłośników mobilności. Dobranie odpowiednich parametrów do indywidualnych potrzeb pozwala nacieszyć się w pełni funkcjonalnością i wydajnością laptopa. Jacy producenci cieszą się największą popularnością w kategorii tanich laptopów? Jakie parametry są najbardziej istotne? Czy tanie notebooki nadają się do pracy, grania lub nauki? Na te oraz wiele innych pytań odpowiadamy poniżej.

Tanie laptopy – Jakich producentów warto sprawdzić?

Filtrowanie listy wyników po cenie pomaga w zawężeniu listy potencjalnych rozwiązań oraz w zweryfikowaniu ich dostępności. Nie jest to jednak optymalna metoda poszukiwań, ponieważ tanie laptopy niektórych marek mogą okazać się znacznie mniej wydajne i funkcjonalne od innych. Znane na całym świecie korporacje takie jak Lenovo, Asus albo HP odpowiedzialne są za wiele niezawodnych i ekonomicznych serii oraz modeli (np. IdeaPad, Aspire). Doskonały stosunek jakości do wydajności to jedna z wielu zalet tajwańskiego producenta Lenovo, który odpowiedzialny jest m.in. za legendarne ThinkBooki. Tanie laptopy światowych marek cechują się zazwyczaj prostą i niekrzykliwą estetyką, która pasuje świetnie nie tylko do każdego biura, ale także szkoły czy uniwersytetu.

Jakie parametry i podzespoły powinny mieć tanie laptopy?

Niska cena sprzętu wymagać może niewielkich wyrzeczeń w niektórych kwestiach związanych z konfiguracją podzespołów w laptopie. Najważniejsze parametry, na jakie warto zwrócić uwagę to moc procesora, wydajność grafiki, rodzaj dysku twardego oraz ilość pamięci RAM. Wymiana płyty głównej lub karty graficznej w laptopie należą do najbardziej kosztownych zabiegów, których nie ma się sensu podejmować. Z drugiej strony dołożenie bardziej pojemnego dysku lub dodatkowych kości z pamięcią operacyjną RAM to sprawdzony przepis na podniesienie wydajności minimalnym kosztem. Tanie laptopy wyposażone w dodatkowy slot na pamięć fizyczną to dobry wybór dla wszystkich osób zainteresowanych przyszłą rozbudową funkcjonalności notebooka. Przy zakupie warto zwrócić też uwagę na rodzaj matrycy, która powinna cechować się wysoką rozdzielczością, szerokim kątem widzenia oraz wiernym odwzorowaniem barw (np. IPS).

Do czego wykorzystać można tanie laptopy?

Tanie laptopy to doskonałe rozwiązanie dla uczniów oraz studentów, którzy zmagają się z hybrydowym systemem nauczania. Możliwość zebrania wszystkich notatek w jednym miejscu oraz indeksowania zawartości plików tekstowych to bardzo praktyczne udogodnienie, dzięki któremu nauka do egzaminów staje się odczuwalnie łatwiejsza. Tanie laptopy z serii takich jak IdeaPad albo ThinkBook wybrane zostały przez setki tysięcy studentów na całym świecie, zaś w dobie zdalnych lekcji i wykładów są one praktycznie niezbędne. Jednym z zabiegów umożliwiających producentom obniżenie ceny danego modelu jest zrezygnowanie z niektórych mniej istotnych funkcjonalności (np. napędu optycznego albo wbudowanego czytnika kart pamięci). Na szczęście nie jest to poważny problem, ponieważ w razie potrzeby bez trudu dokupić można zewnętrzne akcesoria na USB. Z tego właśnie powodu tanie laptopy wykorzystywane są powszechnie do pracy, nauki czy rekreacji.