Kamila Baar zostanie zamknięta – o co chodzi?

Kamila Baar to aktorka, którą z pewnością możemy określić znaną. Jeżeli ktoś słyszy o niej pierwszy raz, najlepszym rozwiązaniem jest zapoznanie się z informacjami dotyczącymi jej kariery. Niemniej jednak nie o jej karierze będzie mowa – aktorka w sobotę i niedzielę stanie się bohaterką niecodziennego wydarzenia.

Doba w zamknięciu

Baar zostanie zamknięta w przeszklonym pomieszczeniu i stanie się to w samym centrum Katowic. Jest to performance, który nawiązuje choćby do mitu o Orfeuszu i Eurydyce. Można również powiedzieć, że jest to pokazanie tego, z czym muszą mierzyć się kobiety – klatka społecznych oczekiwań. Możemy także usłyszeć, że panie zmagają się z patriarchalnymi oczekiwaniami. Warte odnotowania jest też to, że Baar nie będzie w klatce sama – obok niej znajdzie się wąż. Oczywiście nie jest to przypadkowy wybór – wąż jest symbolem osobistego Hadesu wielu kobiet.

Dobrze też spojrzeć na sytuację z innej strony – można mówić o nieustannej obserwacji przypadkowych ludzi. Takie okoliczności to nic innego jak mimowolne odgrywanie roli cerbera. Dla niezorientowanych – cerber to olbrzymi trzygłowy pies, który w mitologii greckiej chronił wejścia do świata zmarłych.

Spektakl to część Międzynarodowego Festiwalu Open The Door.